مشکلات زندگی در ازمیر ترکیه در سال 2024

مشکلات زندگی در ازمیر ترکیه

چه مشکلاتی برای زندگی در ازمیر وجود دارد؟

زندگی در شهر ازمیر ترکیه می تواند یک اتفاق رویایی باشد، ولی این بدین معنا نیست که می توان از مشکلات زندگی در ازمیر ترکیه به راحتی صرف نظر کرد. مشکلات زندگی در ازمیر ترکیه به چند مورد محدود می شوند، از جمله مشکل پیدا کردن کار، مشکلات اقتصادی، مشکلات مربوط به تحصیل و البته مشکلات مربوط به زبان در شهر ازمیر ترکیه.

از لحاظ آب و هوایی، شهر ازمیر ترکیه شرایط بسیار مناسبی دارد و بعید است که فردی برای زندگی در این شهر از این جهت دچار مشکل شود، مگر این که فردی به آب و هوای معتدل و شرجی حساسیت خاصی داشته باشد. بنابراین مسأله آب و هوایی نمی تواند جزء مشکلات زندگی در ازمیر باشد.

در ادامه، تک تک مشکلات زندگی در ازمیر ترکیه را مورد نقد و بررسی قرار خواهیم داد.

مشکل پیدا کردن کار در ازمیر ترکیه

یکی از اساسی ترین مشکل زندگی در ازمیر ترکیه، پیدا کردن کار است، هر چند نرخ بیکاری در شهر ازمیر ترکیه خیلی کم است. به بیان دیگر شهر ازمیر ترکیه هم جمعیت کمی دارد و هم فرصت های شغلی موجود در آن زیاد است، ولی حس ناسیونالیستی مردم این شهر، پیدا کردن کار را برای مهاجران تازه وارد سخت می کند. خیلی از ایرانیان برای خرید مغازه در ازمیر، روزانه با شرکت بابک گروپ (ازمیر ملک) در ازتباط هستند و از ما در این باره مشاوره می گیرند.

در واقع مردم شهر ازمیر ترکیه بیشتر دوست دارند کارهای خود را به همشهری ها و یا هم وطن های خود بسپارند و خیلی با مهاجران ارتباط خوبی نمی گیرند. بنابراین اگر قصد مهاجرت به شهر ازمیر ترکیه و زندگی در آن جا را دارید از قبل، باید فکری به حال شغل خود در آن شهر بکنید.

مشکلات اقتصادی در ازمیر

مشکلات اقتصادی در ازمیر ترکیه

شهر ازمیر ترکیه پس از شهرهای استانبول و آنکارا، سومین شهر مطرح و بزرگ در کشور ترکیه است. شهر ازمیر به خاطر  قرار گرفتن در ساحل دریای اژه مطرح شده است و همین امر باعث شده که آب و هوای این شهر بسیار مطبوع و مدیترانه ‌ای باشد.

مجاورت با دریای اژه موجب شده تا از لحاظ زیبایی های طبیعی، این شهر نیز وضعیت بسیار خوبی داشته باشد. از لحاظ اقتصادی شهر ازمیر ترکیه جزء شهر های مطرح ترکیه است و هر ساله نمایشگاه ها، فستیوال و کنسرت های خیلی زیادی در آن شهر برگزار می شود و اقتصاد این شهر را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

از سوی دیگر درآمد توریستی این شهر نیز بسیار بالاست، چرا که علاوه بر ساحل زیبای دریای اژه، بنا های تاریخی زیادی هم در این شهر وجود دارد و توریست های زیادی را از اقصی نقاط دنیا جذب می کند. هر چند توریست پذیر بودن شهر ازمیر باعث رشد اقتصاد این شهر شده است، اما به همان تناسب هم قیمت های مختلف در این شهر نسبت به شهرهای کوچک تر و محروم تر بیشتر است.

به عنوان مثال، شما برای اجاره یک واحد مسکونی در شهر ازمیر ترکیه باید پول بیشتری نسبت به اجاره یک واحد مسکونی در یک شهر دور افتاده و غیر مطرح کشور ترکیه پرداخت کنید، اما ازمیر ملک همواره این موضوع را در ازمیر حل کرده است و شما می توانید با تماس گرفتن با مشاور املاک در ازمیر که یکی از خدمات شرکت ما است، به این موضوع خاتمه دهید.

بنابراین مشکلات اقتصادی در ازمیر ترکیه به گرانی اجناس، خدمات و … در این شهر مربوط می شود. البته با همه این اوصاف هزینه زندگی در شهر ازمیر ترکیه، بسیار کم تر از هزینه های زندگی در شهری مثل استانبول است.

شهر ازمیر ترکیه، بهشت پولدار ها

در صورتی که بخواهیم از بعد دیگر، اقتصاد شهر ازمیر را مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم که به علت وجود نمایشگاه های تجاری و فستیوال ‌های متنوع در شهر ازمیر ترکیه،‌ تاجران علاقه بسیار زیادی به این شهر دارند و برای کارهای اقتصادی، فضای بسیار مناسبی در این شهر وجود دارد. فقط کافیست که با پول زیادی شهر ازمیر مهاجرت کنید و اگر وضعیت اقتصادی متوسط و یا ضعیفی داشته باشید، این نمایشگاه ها و فستیوال ها شاید خیلی برای شما مفید نباشند.

مشکلات تحصیل در ازمیر

مشکلات تحصیل در ازمیر برای ایرانیان

بسیاری از ایرانیان به قصد تحصیل به کشور ترکیه و شهر ازمیر سفر می کنند. با این وجود، تحصیل در دانشگاه های این شهر، مشکلاتی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد :

  1. محدودیت خوابگاه دانشجویی در ازمیر : اقامت در خوابگاه دانشگاه های ازمیر به دلیل محدودیت خوابگاه دانشجویی، می تواند مشکل آفرین باشد. در واقع تعداد تخت های موجود در خوابگاه دانشگاه های ازمیر ترکیه در مقایسه با تعداد دانشجویان ایرانی حاضر در این شهر کم است. از طرف دیگر، هزینه آپارتمان های شخصی هم در این شهر بالاست و به همین دلیل بسیاری از دانشجویان ایرانی در شهر ازمیر ترکیه با مشکل اقامت مواجه می شوند. وجود خوابگاه های خصوصی تا حد کمی این معضل و نقیصه را برطرف کرده است.
  2. مشکل زبان برای تحصیل در ازمیر : از دیگر مشکلات زندگی در ازمیر ترکیه برای دانشجویان ایرانی، مشکل زبان است که در بخش جداگانه ای به آن پرداخته ایم. یاد گرفتن زبان ترکی برای دانشجویان ایرانی، چیزی در حدود دوازده ماه طول می کشد و این مسأله نیز از معایب تحصیل در ترکیه است.
  3. کار کردن دانشجویان : یکی دیگر از مشکلات زندگی در ازمیر ترکیه و از معایب تحصیل در شهر این شهر، مشکل کار دانشجویان است. هر چند دولت ترکیه، اجازه کار کردن را به دانشجویان حاضر در این کشور داده است، ولی این اجازه صرفا محدود به بازه ‌های زمانی مشخصی است. در واقع دانشجویان حاضر در این دانشگاه ها حق ندارند به ‌صورت تمام‌ وقت کار کنند و فقط می توانند در شغل های پاره وقت به کار کردن مشغول شوند.
  4. شهریه دانشگاه های ازمیر : هر چند پایین ‌تر بودن هزینه زندگی و تحصیل در شهر ازمیر نسبت به بسیاری از شهرهای دنیا جزء مزایای تحصیل در این شهر بودند، اما تورم و مشکلات اقتصادی کشور ترکیه در طی چند سال گذشته موجب شده تا شهریه دانشگاه‌های شهر ازمیر خصوصا شهریه دانشگاه‌ های خصوصی هم بالا برود. شهریه دانشگاه های بین المللی و انگلیسی ‌زبان این شهر نیز بالاتر از دانشگاه های معمولی آن است، به خصوص که بعضی از دانشجویان بین‌ المللی یا دوست ندارند و یا این که نمی‌توانند به زبان ترکی آموزش ببینند. در نتیجه این دسته از دانشجویان به دنبال تحصیل در دانشگاه ‌های انگلیسی ‌زبان می روند. با همه این اوصاف، هنوز هم تحصیل در شهر ازمیر ترکیه نسبت به بسیاری از شهرهای دنیا خیلی پر هزینه نیست.
  5. عدم اجازه اقامت به همراه دانشجو برای زندگی در ازمیر : برعکس کشورهایی مثل کانادا، دولت ترکیه به دانشجویان خارجی این حق را نداده که فرد دیگری را به همراه خود به کشور ترکیه ببرند. این محدودیت می تواند یکی از جدی ترین مشکلات زندگی در ازمیر ترکیه باشد. هر چند اطرافیان این گروه از دانشجویان، همچنان این امکان را خواهند داشت که از روش های دیگر، برای کسب اقامت در شهر ازمیر ترکیه اقدام کنند.

مشکلات زبان در ازمیر

مشکلات زندگی در ازمیر ترکیه، چندین و چند مورد هستند، ولی مهم ترین آنها مشکل زبان است. در واقع مردم شهر ازمیر تمایل دارند که با زبان خودشان یعنی همان زبان ترکی با یکدیگر و همچنین با مهاجران صحبت کنند. این امر مشکلات زیادی را برای مهاجران خصوصاً در سال‌های اولیه حضور آنها در شهر ازمیر ترکیه ایجاد می کند.

بنابراین اگر قصد مهاجرت به شهر ازمیر ترکیه را دارید، حتماً باید قبل از اقدام به این کار، زبان ترکی خود را تقویت کنید، وگرنه مشکلات زندگی در ازمیر ترکیه برای شما آزار دهنده خواهد شد. البته یاد گرفتن زبان ترکی کار راحتی نیست، خصوصاً برای افرادی که از قبل اصلا زبان ترکی نمی دانند این کار سختی زیادی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان 0905304884100 (واتساپ و تلگرام) *آدرس دفتر مرکزی گروه املاک بابک در ازمیر ترکیه*
Babak Group Çınar, Tokatli plaza, 5003/3 Sk. No:3 kat 4 D 406, 35210 Bornova/İzmir, Türkei