ایزبان ازمیر + معرفی و تاریخچه

ایزبان ازمیر

İZBAN، که قبلا با نام Egeray نیز شناخته می شد، یک سیستم راه آهن یا به عبارتی سیستم ریلی رفت و برگشتی است، که در ازمیر و حومه آن مورد استفاده قرار می گیرد. واژه İZBAN ترکیبی از کلمات “İzmir” و “Banliyö” (به معنی حومه در زبان ترکی) است. این سیستم حمل و نقل، شلوغ ترین سیستم راه آهن رفت و برگشتی در ترکیه است، که توانسته با اختلاف کمی در رتبه بالاتری از خطوط حمل و نقل مارمارای در استانبول قرار بگیرد.

ایزبان دارای دو محور شمالی و جنوبی است و از طریق این دو محور خدمات حمل و نقل مسافران را انجام می دهد. به طور متوسط روزانه 185,000 مسافر، از این سیستم حمل و نقل استفاده می کنند.

تاریخچه ایزبان ازمیر

IZBAN در سال 2007 تاسیس شد و در سال 2010 شروع به کار کرد. این سیستم حمل و نقل، به عنوان جایگزینی برای راه آهن رفت و برگشتی قدیمی در ازمیر به وجود آمد.

İZBAN در تاریخ 10 ژانویه سال 2007 میلادی به عنوان پروژه مشترک بین شهرداری ازمیر و راه آهن دولتی ترکیه، برای انجام خدمات حمل و نقل مسافران در داخل شهر ایجاد شد. پیش از این سیستم، تردد مسافران توسط راه آهن دولتی کشور ترکیه اداره می شد، اما این سیستم خدمات مناسبی را به مسافرین ارائه نمی کرد و از قطارهای کارآمدی در این زمینه استفاده نمی شد.

تا سال 2006، سیستم قدیمی راه آهن ازمیر تنها قادر به جابجایی 98,000 مسافر بود و مسافران میل چندانی به استفاده از آن نداشتند و کارایی این سیستم در پایین ترین سطح خود بود. به دنبال کاهش سفرها از سال 1990 به بعد، به منظور احیای خدمات حمل و نقل عمومی در شهر ازمیر، راه آهن دولتی تعمیرات اساسی کاملی را در خطوط خود انجام داد.

در سال 2006 راه آهن دولتی ترکیه، به طور موقت تمام خدمات ریلی راه آهن خود به ازمیر را به حالت تعلیق درآورد. در این راستا قطار های منطقه ای و بین شهری در Çiğli در شمال و Gaziemir در جنوب متوقف شدند.

در طول این زمان، 24 ایستگاه رفت و برگشتی موجود بازسازی شدند و 5 ایستگاه جدید به آن ها اضافه شد. 15 ترمینال اتوبوس جدید برای بهبود خدمات حمل و نقل در سراسر شهر نیز به ESHOT اضافه شد، تا این خدمات به کارایی حداکثری برسند. تمام تقاطع های موجود در این مجموعه نیز به روگذر یا زیرگذر تبدیل شدند. دو تونل راه آهن ایزبان در Karşıyaka و Şirinyer و مجموعا 3 ایستگاه زیرزمینی نیز در این مجموعه ساخته شدند.

راه های دسترسی به ایزبان ازمیر

راه های دسترسی به ایزبان ازمیر

İZBAN از سال 2017 به یک سیستم حمل و نقل عمومی تبدیل شده است که 136 کیلومتر (85 مایل) طول دارد و 40 ایستگاه را شامل می شود. اگر با اتوبوس وارد شهر شوید و به ایستگاه اتوگار یا ترمینال اتوبوس ازمیر برسید، برای دسترسی به ایزبان با اتوبوس شهری، از خط 560 به Halkapinar بروید. Halkapinar جایی است که مترو ازمیر و ایزبان در آنجا هستند.

بعضی از ایرانیانی که به ترکیه سفر می کنند، ارز لیر کمی به همراه دارند و در صورتی که کارت بانکی ایران خود را به همراه داشته باشند، می توانند توسط کارت خوان ایرانی در ازمیر ترکیه که در شرکت بابک گروپ (ازمیر ملک) موجود است، ارز لیر دریافت کنند.

مسیر های ایزبان در ازمیر

مسیرهای ایزبان در ازمیر

ایزبان ازمیر در حال حاضر دارای چهار مسیر است:

 1. Aliağa-Cumaovası: این خط برای خدمت رسانی به مناطق مرکزی شهر به سمت Aliağa است.
 2. خط جنوبی ازمیر: این خط مناطق مرکزی ازمیر را به فرودگاه عدنان مندرس، شهر جنوبی مندرس و شهر جنوبی Torbalı متصل می کند.
 3. خط Tepeköy-Selçuk: این خط، شهر Torbalı را به شهر Selçuk متصل می کند.
 4. خط Çiğli-Halkapınar: این خط تنها در ساعات شلوغ در تعطیلات آخر هفته به منظور کاهش فشار بر خط ایزبان Aliağa-Cumaovası فعالیت می کند.

ایستگاه های خدمات دهنده ایزبان در ازمیر

در حال حاضر، ایزبان روزانه 164 قطار را در مسیر دو طرفه بین Cumaovası و Aliağa اداره می کند. همچنین پایانه های اتوبوس با چندین ایستگاه جدید به منظور بهبود فرایند حمل و نقل به این مجموعه اضافه شده اند؛ این ایستگاه ها عبارت هستند از:

 • ایستگاه های خط جنوبی
  1. Halkapınar
  2. Şirinyer
  3. Semt Garajı
  4. Esbaş
  5. Sarnıç
  6. Cumaovası
 • ایستگاه های خط شمالی
  1. Mavişehir
  2. Çiğli
  3. Egekent 2
  4. Hatundere
  5. Biçerova
  6. Menemen
  7. Ulukent

آینده سیستم ایزبان ازمیر

آینده سیستم ایزبان ازمیر

ایزبان قصد دارد یک خط 55 کیلومتری در شمال الیاگا را به سمت برگاما اضافه کند. هدف از این پروژه، اتصال شهر های باستانی پرگامون و افسوس به شهر ازمیر از طریق راه آهن است.

با توجه به سرویس های حمل و نقل کارآمد ازمیر و موقعیت اقتصادی و جغرافیایی بی نظیر این شهر، خرید خانه در ازمیر به یک موقعیت بسیار مناسب برای افرادی که قصد اقامت در ترکیه را دارند تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان 0905304884100 (واتساپ و تلگرام)